مهمترین فواید سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

از مهمترین فواید سبک زندگی سالم علاوه بر به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز مهاباد؛
ارتقای سلامتی می‌توان به سلامت جسمی، سلامت روحی و سلامت ذهن اشاره نمود. داشتن عادتهاي خوب مانند رژیم غذایی سالم ، ورزش كردن و پرهيز از مصرف موادي كه براي سلامتي مضر هستند از مهترین اصول سبک زندگی سالم است

عادت های خوب براي سلامت جسمي، سلامت ذهني و سلامت رواني بسیار مفيد خواهند بود و برخورداری از این سبک زندگی سالم باعث مي شوند، انسان حس خوبي داشته باشد. البته كار خيلي ساده‌اي نيست كه عادتهاي سالم را وارد زندگي روزمره كنيد. براي رسيدن به سبک زندگی سالم نياز است تا سبك زندگي ، دچار تغييرات اساسي شود

کنترل وزن برای ارتقای سلامتی، رژيم غذايي سالم و ورزش منظم ، مي تواند ضمن ارتقای سلامتی براي جلوگيري از اضافه وزن و لاغري كمك كند تا بتوان کنترل وزن را در دست داشت. در واقع کاهش وزن و لاغری با ورزش یک رابطه مستقیم دارند ،حتي اگر هدف ، كاهش وزن نباشد، ورزش منظم به عنوان یکی از عادتهای خوب مي‌تواند سلامت قلبي – عروقي و سلامت سيستم ايمني بدن را تضمین کند.
هر چند یکی از مهمترین فواید سبک زندگی سالم امکان کنترل وزن است اما باید توجه داشت این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند و نمی‌توان بدون انجام ورزش منظم و بدون داشتن یک تغذیه مناسب برای تناسب اندام، انتظار داشت که وزن را کنترل نمایید.
داشتن يك رژيم غذايي سالم و متعادل كه در آن مصرف كالري مديريت شود، به كنترل وزن كمك مي‌كند.
بهبود خلق و خو و حال عمومي از فواید سبک زندگی سالم است.
عادتهای خوب در سبک زندگی سالم و تأثیر آن بر خلق و خو فعاليت بدني باعث توليد اندورفين می ‌شود. اندورفين‌ ها مواد شيميايي در مغز هستند كه باعث مي ‌شوند انسان احساس شادي و آرامش بيشتري كند

تنها رژيم غذايي مناسب و ورزش نيستند كه منجر به داشتن خلق و خوي بهتر مي‌شوند. يكي ديگر از عادتهاي خوب كه منجر به سلامت روان و خلق بهتر مي‌شود، ارتباطات اجتماعي است. هر گونه ارتباط با افراد مختلف مثل فعاليتهاي جمعي داوطلبانه، ورزش كردن در باشگاه و آشنا شدن با ديگر افراد و ديگر فعاليتهاي اجتماعي، به دلیل فعال نگه داشتن ذهن و متعادل نگه داشتن سطح “سروتونين” ، موجب بهبود عملكرد ذهني و رواني فرد مي‌شود.
افزایش توان مبارزه با بسياري از بيمار‌یها از دیگرفواید سبک زندگی سالم است.
ارتقای سلامتی و سبک زندگی سالم به پيشگيري از بعضي بيماريها مانند بيماريهاي قلبي ، سكته مغزي و فشار خون بالا كمك مي كنند.
رعایت‌ عادتهای خوب مانند فعاليت بدني منظم و رژيم غذايي سالم مي‌تواند به جلوگيري يا كنترل طيف وسيعي از بيماريها مثل سندرم متابوليك ، ديابت ، آرتروز ، افسردگي و بعضي از سرطانها كمك كند. بنابراین یکی از مهمترین فواید سبک زندگی سالم افزایش قوای بدنی در مقابله با بسیاری از بیمار‌هاست.
افزايش انرژي و قواي بدن از دیگر فواید سبک زندگی سالم به شمار می رود.
همه ما پس از خوردن بيش از حد غذاي ناسالم، احساس پربودن و سنگيني و كمبود انرژي براي انجام کارها را تجربه كرده‌ايم. هنگامي كه يك رژيم غذايي سالم و متعادل داشته باشيم، مقدار سوخت دريافتي به حدي است كه انرژي بدن، در يك محدوده مديريت شده و معقول باقي می‌ماند.
خواب منظم و کافی یکی دیگر از عادتهای خوب سبک زندگی سالم محسوب می شود.
خواب ناكافي مي تواند انواعي از مشكلات را در زندگي روزمره ايجاد كند. اگر خواب كافي نداشته باشيم، به غير از احساس خستگي و تنبلي، ممكن است در طول روز ، تند مزاج و بداخلاق نيز باشيم. علاوه بر اين، اگر به صورت مداوم، كيفيت خواب ضعيف باشد، مي تواند عاملي براي فشار خون بالا، ديابت و بيماريهاي قلبي و عروقي باشد و حتي می‌تواند اميد به زندگي را كاهش دهد. بنابراین خواب منظم یک فاکتور کلیدی برای ارتقای سلامتی و داشتن یک سبک زندگی سالم ‌است.
افزايش طول عمر از دیگر فواید سبک زندگی سالم است.
افرادي كه هر روز ٣٠ دقيقه پياده روي مي‌كنند، در مقايسه با افرادي كه به ندرت به پياده روي مي‌روند، احتمال مرگ در سنين جواني در آنها بسيار كم است. مي‌توان با پياده روي كوتاه مدت و با پنج دقيقه پياده روي شروع كرد و به تدريج و كم كم، زمان آن را به ٣٠ دقيقه رساند.
ترك عادتهاي بد قطعاً سخت است، اما زماني كه به سبک زندگي سالم عادت كنيم، مطمئناً ديگر نمي‌خواهيم به گذشته برگرديم. ارتقای سلامتی با سبک زندگی سالم، خطر ابتلا به بعضي بيماريها مثل بيماريهاي قلبي و عروقی را كاهش مي‌دهند، تناسب اندام و سلامت روان را بهبود مي ‌بخشند و سطح انرژي بدن را افزايش مي‌دهند.
دنبال کردن عادتهای خوب، برخورداری از یک رژیم غذایی سالم ، انجام تمرینات ورزشی منظم، داشتن خواب منظم و کافی از مهترین اصول سبک زندگی سالم است.