6 راهکار برای داشتن سبک زندگی سالم

برای داشتن سبک زندگی سالم احتیاجی به تغییرات سخت نیست. فقط لازم است بعضی عادات را حذف کنید

و عادات سالم‌تری را جایگزین آنها کنید. نگران نباشید؛ مسیری بسیار راحت پیش رو دارید که در کنترل اکثر بیماری‌ها به خصوص دیابت موثر است.

چگونه سالم زندگی کنیم؟
1.غذای سالم بخورید:
غذاهای چرب یا به اصطلاح اشباع نشده کلسترول را بالا برده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. هر چه استفاده از غذاهای پرچرب را از دستور غذایی روزانه خود حذف کنید، سلامتی و طول عمر مفیدی خواهید داشت.
مواد غذایی مانند پیتزا، پنیر پیتزا، گوشت قرمز و هرگونه لبنیات پرچرب سلامتی شما را تهدید کرده و باید در مصرف آنها دقت کنید. در ضمن به یاد داشته باشید مبتلایان به دیابت در وعده‌های غذایی خود سراغ این خوراکی‌ها نروند.
2.ورزش کنید:
دیابت و ورزش رابطه مستقیمی با هم داشته نقش عمده ای در سبک صحیح زندگی خواهد داشت. به غیر از غذای سالم، تحرک یکی از مهمترین فرایندهایی است که به داشتن زندگی سالم کمک بسزایی خواهد کرد. موانع‌های ورزش نکردن را از سر راهتان بردارید و حتی برای یک پیاده‌روی ساده‌ام شده تلاش کنید. اگر هم دارای اضافه وزن هستید با مراجعه به پزشک تغذیه دستور غذایی مربوط به سن، وزن و قد خود را تهیه کنید. یکی از بنیادی‌ترین اثری که ورزش روی بدن می‌گذارد چگونگی تسلیم شدن بر استرس است.

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی حتی به مدت 30 دقیقه، دوچرخه‌سواری، یوگا و ورزش‌هایی که از انجام آنها لذت می‌برید را روزانه در سبک زندگی سالم خود قرار دهید.
3.فعالیت‌های روزمره انجام دهید:
فعالیت‌هایی مانند باغبانی، خرید، پخت و پز، مرتب کردن خانه، مطالعه یا حل کردن جدول راهکارهایی هستند که حس انگیزه بیشتری را وارد سبک زندگی سالم و شاد می‌کند. از ساکن بودن دوری کنید و فقط زمان خاصی را برای استراحت انتخاب کنید. همچنین این امور را ادامه دهید و فقط به یک مدت مشخص موکول نکنید.
4.آب بیشتری مصرف کنید:
به میزان آبی که هر روز مصرف می‌کنید توجه کنید. برای سبک زندگی سالم و مطلوب، روزانه باید تعداد لیوان آب خود را مدیریت کنید تا اثرات لازم را بر روی بدن بگذارد.
به طور اصولی روزانه 8 تا 10 لیوان آب کافی است تا از انواع بیماری ها، افزایش وزن، اختلالات پوستی و یبوست جلوگیری کند. همچنین در رشد عملکرد مغز، دمای متعادل بدن، جذب مواد مغذی، بالا بردن انرژی و سلامت روان نقش خواهد داشت.
5.خوب بخوابید:
داشتن برنامه‌ریزی برای خواب دیگر اصل مهم در سبک زندگی سالم است. بدن یک بزرگسال در طول شبانه روز به 7 تا 9 ساعت خواب احتیاج دارد. اگر این نیاز را برطرف نکنید بدن دچار اختلال شده و با چالش‌های بسیاری روبه‌رو خواهید بود.
اگر دچار کمبود انرژی شده‌اید می‌توانید هنگام ظهر به مدت 20 دقیقه استراحت کنید. حتما قبل از ساعت 4 بعدازظهر استراحت کنید. زیرا خوابیدن در زمان عصر، خواب شب را بهم می‌زند.
6.با افراد مثبت و سالم در ارتباط باشید:
برای داشتن سبک زندگی سالم با افراد مثبت‌اندیش در ارتباط باشید. اطرافیان شما نقش ویژه‌ای در سلامت جان و روح‌تان دارند. هر چه این افراد را با دقت و بر اساس اصول خاص، انتخاب کنید؛ در آینده زندگی آرام‌بخشی دارید. سعی کنید رابطه مفید را اول برای خود تعریف کنید و مطمئن باشید از دوستی چه می‌خواهید. افکار شفاف و روشن به شما کمک می‌کند با چشمان بازتری در انتخاب اطرافیان خود قدم بردارید.
در کلام آخر اینکه چگونه سبک زندگی خوبی داشته باشیم را بررسی کردیم. باید خاطرنشان کرد که هر چه بیشتر به زندگی سالم خودتان اهمیت دهید، سلامتی و آرامش بیشتری را جذب می‌کنید. در نهایت شما به همراه سبک زندگی مثبت به مدیریت نیمی بیشتر بیماری‌ها به خصوص دیابت در سن بالا می‌پردازید.