ضرورت استفاده از حبوبات در رژیم غذایی

ضرورت استفاده از حبوبات آرسیس در رژیم غذایی

بحث‌های زیادی در مورد اهمیت حبوبات در رژیم غذایی وجود دارد. حبوبات نقش بسیار زیادی برای سلامتی انسان را بر عهده‌دارند، درحالی‌که اکثر مردم تمایل زیادی به خوردن این نوع از غذاهای سالم را ندارند. درواقع، اگر از فواید لوبیا برای سلامتی آگاه باشید، با آغوش باز از این گروه از غذاها استقبال می‌کنید.

پخت‌وپز با لوبیا نه‌تنها آسان است، بلکه استفاده از آن برای فواید سلامتی می‌تواند وعده‌های غذایی را بدون توجه به نوع حبوبات (نخود، لوبیا، عدس و نخود) که در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنید، تقویت کند.

مطمئن باشید که استفاده از آن‌ها فقط به‌یک‌بار محدود نمی‌شود و آن‌ها به سبد غذایی شما اضافه می‌شوند و این نکته مهم را در نظر بگیرید که با استفاده منظم از سبد مواد غذایی حبوبات سلامتی را برای خود و خانواده خود در برداشته باشید.

فیبر موجود در حبوبات به معنای واقعی خداحافظی با پرخوری است این بدان معنی است که قرار دادن آن‌ها در سبد و غذا به شما کمک می‌کند احساس سیری کنید.

این احساس به زمان هضم فیبر برمی‌گردد، به‌طوری که بدن برای هضم آن به زمان بیشتری احتیاج دارد و این باعث می‌شود در طول روز نیازی به پرخوری نداشته باشید.

بااین‌حال، مصرف حبوبات را می‌توان یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین روش‌های کنترل وزن در نظر داشت که در این قسمت به چند مورد از علت‌هایی را بررسی می‌کنیم که ضرورت استفاده از حبوبات را برای ما آشکار می‌کند.

حبوبات آرسیس
لوبیا آرسیس، نخود آرسیس، ماش آرسیس، لوبیاچیتی آرسیس، نخود لوبیا آرسیس، لپه آرسیس، لوبیا قرمز آرسیس

سوپر منبع پروتئین

مصرف روزانه حبوبات می‌تواند نیاز روزانه شما به پروتئین را تأمین کند. انواع مختلف حبوبات دارای محتوای پروتئین متفاوتی هستند.

حبوبات در مقایسه با غلات بین ۱۸ تا ۵۰ درصد پروتئین دارند، درحالی‌که غلات فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد پروتئین دارند.

تنها تفاوت این غذاها با گوشت کمبود اسیدهای آمینه حاوی گوگرد مانند میتونین و سیستئین در این غذاها است که باعث کاهش ارزش پروتئین در مقایسه با گوشت می‌شود.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

یکی از فواید خوردن حبوبات وجود مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها نه‌تنها برای بدن بلکه برای قلب شما نیز مفید هستند.

لوبیا حاوی بتاکاروتن است که بینایی را بهبود می‌بخشد. برخی از حبوبات حاوی ویتامین C نیز هستند. ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها به‌سلامت و درخشان شدن پوست کمک کرده و به جوان ماندن کمک می‌کنند.

افزایش طول عمر با استفاده از حبوبات

اگر با افرادی که طول عمر طولانی دارند صحبت کنید، آن‌ها قطعاً استفاده از گیاهان و سبزیجات و به‌طورکلی رژیم گیاهخواری را به‌عنوان مهم‌ترین عامل در نظر می‌گیرند.

محققان همچنین دریافتند که کاهش مصرف گوشت قرمز و همچنین مصرف منظم حبوبات، بدن را از برخی انواع سرطان محافظت می‌کند. لوبیا حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است که فواید زیادی برای سلامتی دارد.

نقش حبوبات در کاهش کلسترول بد بدن

مطالعات و تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم حبوبات می‌تواند در طی سه هفته سطح کلسترول مضر، فیبر محلول در آنها را کاهش داده و جذب کلسترول بد روده را کاهش دهد و این خاصیت برگ حبوبات در مقایسه با سایر مواد غذایی برنده است.

چاقی کودکان

چاقی کودکان به یک نگرانی جهانی تبدیل‌شده است. استراتژی‌های زیادی برای پیشگیری و درمان چاقی کودکان وجود دارد که به‌طور خاص بر کاهش کالری دریافتی متمرکز هستند.

برخی از متخصصان تأکید می‌کنند که برای جلوگیری از چاقی، باید رژیم غذایی و سایر میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی کودک بیشتر باشد. افزودن آنها به رژیم‌های غذایی کودکان همچنین می‌تواند به حفظ وزن سالم و بهبود سلامت کلی آن‌ها کمک کند.

بیشتر کودکانی که فیبر کافی در رژیم خود نمی‌خورند از چاقی رنج می‌برند زیرا فیبرها در احساس سیری نقش مهمی دارند؛ بنابراین اگر فیبر کافی به بدن کودک نرسد، او احتمالاً غذای بیشتری می‌خورد و بنابراین وزن می‌گیرد.

ضرورت استفاده برای دیابتی‌ها

حبوبات سرشار از مواد مغذی گیاهی هستند و به افراد دیابتی توصیه می‌شود برای کنترل دیابت انواع حبوبات را در رژیم غذایی خود در برداشته باشد.

این ماده غذایی علاوه بر درمان دیابت، به پیشگیری از آن نیز کمک می‌کند. چاقی یکی از دلایل ابتلا به دیابت در فرد است و همچنین در کاهش وزن مؤثر است. همچنین برای کاهش فشارخون و کنترل کلسترول مفید است.

ضرورت استفاده از حبوبات برای سرطانی‌ها

سرطان بیماری است که در صورت آلوده شدن به آن بهبود می‌یابد یا بهبود نمی‌یابد. به‌جای درمان، بهتر است با مصرف مواد معدنی و مواد مغذی که تأثیر مفیدی در حفظ سلامت بدن برای جلوگیری از سرطان دارند، از این بیماری جلوگیری کنید؛ بنابراین یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد نبض در سلامتی، درمان سرطان است.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR